درفک نام آتشفشان خاموشی در استان گیلان و در رشته‌ کوه البرز است درفک رشته کوهی هشت کیلومتری دارد که از جنوب شرقی به شمال غربی کشیده شده و چندین قله بلند در آن به چشم می خورد قله هایی که اگر اهل کوهنوردی باشید حتما نام آن را شنیده اید.

وجه تسمیه قله درفک :

الف ) دال فك آشيانه عقاب – دال پرنده ای بزرگ و فک به معنای آشیانه است .

ب) برگرفته از قوم دربيكDerbik كه گويا تيره‌اي از سكاييان بوده و در حوالي درياي خزر مسكن داشته‌اند.

پرترددترین قله این رشته کوه هم قله درفک است که با ارتفاع ۲۷۱۴ متر در محدوده شهرستان رودبار، بخش رحمت‌آباد و بلوکات، دهستان دشتویل و در ۲۷ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهرستان رودبار قرار گرفته است. آتشفشانی که سال ها از آخرین جوش و خروش آن می گذرد و شاید بتوان گفت که بکرترین طبیعت و آب و هوا را در میان قله های دیگر دارد. به عبارتی این قله در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی رشت در استان گیلان و مقابل رستم آباد در بخش خورگام شهرستان رودبار در واقع شده ‌است.

افق چشم نواز از درفک

از نقاط دیدنی این کوه باید به یخچال درفک (کاسه آتشفشان در قله آن) اشاره کرد. کاسه درفک به طول 2 هزار متر و عرض هفتصد متر، بزگترین دهانه آتش‌فشان ایران است در این قسمت دامداران کلبه های 10 الی 15 کلبه سنگی ساخته اند که در فصول بهار و تابستان مورد استفاده آنها قرار می گیرد.

زندگی در قله درفک

یک غار یخی به طول ۱۰۰ متر هم در این منطقه وجود دارد که آب شرب مردم منطقه را هم تأمین می‌کند. این غار روی قله قرار دارد و عشایر در داخل کاسه قله با سنگ خانه ساخته‌اند و از داخل این غار که بر اثر جمع شدن برف در زمستان تبدیل به یخچال می‌شود یخ بیرون می‌آورند و برای سیراب کردن احشام خود از آن استفاده می‌کنند.

دامداری در قله درفک

البته اهالی می‌گویند این غار در تمام سال برف را در خود نگه می‌دارد و به همین دلیل منبع تأمین آب چوپانان منطقه است.

چادر زدن در جنگل درفک و سر کردن شب با صدای پارس سگ‌ها و گوسفندان و دیدار با چوپان‌های مهربان محلی و روشن کردن آتشی کوچک گوشه‌ای از زیباترین سفر زندگی‌تان می‌شود. مه غلیظ و ابرهایی که در ارتفاعات به زیر پایتان می‌رسند سفرتان را رؤیایی‌تر می‌کنند. جالب است بدانید که کوهنوردان زمان صعود به درفک با تابلویی چوبی مواجه می‌شوند که روی آن نوشته شده است: «اینجا محل عبور فرشتگان است، زمین را آلوده نکنید» و بعد روی تابلو جهت فلشی به سوی قله است.

طبیعت بکر در ارتفاعات قله درفک

 

تابلو محل عبور فرشتگان در مسیر قله درفک

ساکنان منطقه درفک
کاسه درفک محل ییلاق دامدارانی است که در تابستان از روستاها و جنگل‌های دم‌کرده به این قلّه کوچ می‌کنند. در کاسه درفک یک غار وجود دارد که ییلاق‌نشینان منطقه در تابستان از یخچال آن به عنوان منبع آب استفاده می‌کنند.

غار یخی در قله درفک

اگر از تهران به سمت درفک حرکت می کنید، باید در اتوبان قزوین – رشت، بعد از رودبار از محلی به نام رستم آباد که در مقابل راهدارخانه (جمشدخانه) رستم‏آباد قرار دارد، به سمت راست تغیر مسیر بدهید. پس از عبور از توتکابن و پلی که بر روی سپید رود قرار دارد، به سمت روستای شیرکوه می روید. در این منطقه می توانید کمی استراحت کنید و برای این کار مسجد و حسینیه‏ روستا گزینه خوبی است.
از شیرکوه که راه بیفتید، بلافاصله وارد جنگل‏های زیبای منطقه می‏ شوید که اگر آن را ادامه دهید، بعد از عبور از یک سراشیبی تند به فضایی بی درخت و سرسبز خواهید رسید با یک کلبهی چوبی در میان آن. اینجا لارنه است بعد از لارنه دوباره تا چشم کار می کند جنگل است و گیاهان بلندی که گاهی ارتفاعشان تا دو متر می ‏رسد.

طبیعت بکر قله درفک

 

کلبه های ساکنان درفک

در ادامه مسیر، بعد از آن که از منطقه کم درختی به نام مزرعه گذشتید، یک شیب تند مقابلتان قد علم می کند. بعد سیاه دره است و درختچه ‏های سیب جنگلی، ازگیل، خرمالوی وحشی و آلوچه که مقابلتان صف می کشند. بعد به چشمه جیرونی خواهید رسید که کلبه های آن تنها فضای استراحتتان قبل از حرکت به قله هستند. از جیرونی به بعد به تدریج منطقه کم درخت می‏ شود و بعد از گذشتن از گردنه‏ پهن دژ به قله می رسید.

مسیر های صعود قله درفک :

1ـ مسیر شاه شهیدان (جبهه شرقی) (رستم آباد _ تونکابن _ دشت ویل _ دفراز _ قله درفک)
2ـ مسیر راجعون (جبهه جنوب غربی )
3ـ مسیر شیر کوه(جبهه جنوب غربی)
4ـ مسیر دفراز (جبهه جنوب غربی) – (رستم آباد _ تونکابن _ دشت ویل _ دفراز _ قله درفک)
5ـ مسیر اسطلخ جان (جبهه غربی)

پوشش گیاهی منطقه درفک :
پوشش گیاهی منطقه درفک بسیار است و در آن گیاه گزنه بسیار دیده می شود (این گیاه جهت درمان رماتیسم بسیار مفید است)
پوشش جانوری منطقه درفک :
خرگوش، خرس، گوزن، شغال، گرگ، روباه و پلنگ گزارش شده است.

مسیر دستری به قله درفک از طریق گوگل مپ
https://www.google.com/maps?ll=36.762161,49.573579&z=10&t=m&hl=en-US&gl=IR&mapclient=embed&saddr=Qazvin+-+Rasht+Freeway&daddr=Dolfak+to:Shirkooh,+Gilan+Province&dirflg=d

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *