نمای شهر رستم آباد

 

رستم آباد در حدفاصل 15 کیلومتری رودبار و 45 کیلومتری شهر رشت در مسیر جاده قزوین به رشت واقع شده است که از شمال به انزلی و رشت، از جنوب به قزوین، از غرب به فومن و استان زنجان منتهی می شود.

برخی نظرات در مورد وجه تسمیه این شهر اینگونه است که رستم دستان برای رسیدن به استان گیلان به این محل رسید ولی به دلیل شدت باد از ادامه مسیر منصرف شده است به همین علت این منطقه رستم آباد نام گرفته است.
برخی دیگر معتقدند این منطقه در آغاز به علت وزش باد، رستن باد نام داشته و به مرور زمان نام این محل به رستم آباد تغییر کرده است.

رستم آباد 2 دهستان شمالی و جنوبی دارد که در حال حاضر 4 منطقه شمام، پشته، کلورز و ماندآبان را شامل می شود.

رستم آباد به علت اینکه در دره سفیدرود قرار گرفته است و از زمین های حاصلخیز ناشی از فرسایش کوهستان های اطراف برخوردار است، محل مناسبی برای کشاورزی و زراعت، به خصوص کشت برنج است.

این شهر از نظر زمین شناسی دارای معادن سنگ لاشه آذرینی و ماسه کوهی است.

رودخانه های شمام، پشته و کلورز از رستم آباد عبور میکنند و در نهایت به رودخانه سفیدرود منتهی میشوند.

رستم آباد در منطقه ی نیمه کوهستانی قرار گرفته است و دارای آب و هوای معتدل مرطوب است و در مقاطعی از فصل زمستان، شاهد وزش شدید بادهای محلی هستیم.

در رستم آباد و اطراف آن، آثار باستانی بسیاری از جمله تپه جلالیه کلورز، محوطه تاریخی فیلده در روستای کلورز و محوطه تاریخی خرپین و تپه گنج پر قرار دارد که نشانی از حدودا 300 هزار سال قدمت در این منطقه است که به همین علت از نظر قدمت سکونت در ایران از جایگاه سوم برخوردار میباشد.

همچنین در این شهر جنگل ییلاقی سلانسر قرار دارد که یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری در رستم آباد محسوب میگردد.

پارک تفریحی – رفاهی سرخسنگان، منطقه توریستی – زیارتی امامزاده طاهر در شمام، نمای زیبای قله درفک، بازار رستم آباد، بازار سنتی و هفتگی چهارشنبه بازار، آب معدنی شمام به عنوان سایر مکان های تفریحی – گردشگری و رفاهی در این شهر محسوب میشوند.

مردمان قدیمی رستم‌آباد، گیل هستند که زبان گیلکی را با لهجه خاص مردمان جنوب گیلان صحبت می‌کنند.

اکثر مردم این شهراز راه تجارت و کار در کارخانجات و کارگاههای صنعتی ، کشاورزی و فروش محصولات کشاورزی از جمله برنج، گردو و زیتون درآمد دارند.

مکان باستانی گنج پر در نزدیکی کلورز، رستم‌آباد گیلان
محوطهٔ باستانی گنجِ پر در رستم‌آباد (گیلان) شهرستان رودبار، روستای کلورز واقع شده و در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۵۳۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این مکان باستانی در سال ۱۳۸۱ توسط فریدون بیگلری از بخش پارینه سنگی موزه ملی ایران شناسایی و مطالعه شد. در بررسی این مکان تعدادی ابزار سنگی مربوط به فرهنگ آشولی کشف شد که از سنگ آذرین، سنگ آهک و سنگ ماسه ساخته شده‌اند. ابزارهای کشف شده شامل تبر دستی، ساطور و تراشه ابزار است.

احتمالاً سازنده این ابزارها انسان راست قامت است که در حدود ۲۵۰ هزار سال پیش منقرض شده‌است. ساکنان این مکان در نزدیکی رودخانه سفیدرود مستقر بوده و از سنگ‌های موجود در کناره رودخانه برای ساخت ابزار استفاده کرده‌اند.

گنج پر یکی از کهن‌ترین سکونتگاه‌های شناسایی شده انسان در ایران است و احتمالاً بیش از ۳۰۰ هزار سال قدمت دارد.

لایه‌نگاری این تپه باستانی حاکی از وجود لایه‌های معماری است که از عصر آهن (۳۲۰۰ سال پیش) تا دورهٔ اشکانیان تداوم داشته است.

گنج پر، محوطه‌ای منحصر به فرد در استان گیلان است؛ زیرا کاوش‌های باستان‌شناسی در تپهٔ باستانی کلورز نشان می‌دهد که اقوام ساکن در این منطقه، با استفاده از خشت، سنگ و آجر، قلعه و عمارات بزرگی پدیدآورده بودند. پیش از این تصور می‌شد که اقوام ساکن در نواحی شمالی کشور به ویژه در گیلان، به علّت کوچ‌رو بودن، فاقد خانه‌های مسکونی بودند یا اگر خانه‌هایی نیز در مناطق شمالی کشور ساخته شده است، چوبی بوده و به همین علت، امروزه اثری از آن وجود ندارد.

آثار باستانی یافت شده در تپه باستانی گنچ پر کلورز

 

ظروف سفالی کشف شده از تپه باستانی گنچ پر کلورز

محوطه باستانی کلورز را علی حاکمی کاوش کرده بود که کتاب کاوش‌های باستان‌شناسی رودبار گیلان، ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۷ هجری خورشیدی مربوط به کاوش‌های علی حاکمی در منطقه رودبار گیلان است که پس از ۵۰ سال به کوشش شاهین آریامنش منتشر شده است. در این کاوش ها افزون بر سفالینه، خنجر، شمشیر، پیکرک انسان و حیوان، اشیاء زرین و سیمین به دست آمد که نمونه آن گردنبندی با نشان چلیپای شکسته است. همچنین دو جام از این محوطه به دست آمده است که یکی از آنها زرین است و دیگری ترکیبی از زر و مفرغ (برنز) است.

نقشه گوگل برای دسترسی به کلورز

گفتگو کنید

1 نظر

 1. با درود
  در ابتدا بابت متن و معرفی شهر رستم آباد از شما تشکر میکنم
  اما بنده به عنوان یک رستم آبادی باید نکته ای را ذکر کنم
  مردمان قدیمی منقطه دیلمیان یا تات ها بودهاند
  و اگر امروزه هم به رستم آباد سری بزنید هیچکدام از بومیان گیلکی سخن نمیگویند
  مردمان گیل از امامزاده هاشم به سمت رشت حضور دارند
  با سپاس.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *